ΣΔΕ ΒΟΛΟΥ

Κύριο Μενού:

2013-14

Δραστηριότητες > Σχέδια Δράσης

"Η Εκπαίδευση στον Ελληνικό Κινηματογράφο"

Το project αποσκοπεί να γνωρίσουν και να συνειδητοποιήσουν οι εκπαιδευόμενοι, μέσω της τέχνης του κινηματογράφου, το ευρύτερο ιστορικό/κοινωνικό/πολιτικό πλαίσιο των εποχών όπου γεννήθηκε και εξελίχθηκε το εκπαιδευτικό σύστημα.

Συντονίστρια: ΚΑΡΑΝΤΖΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

"Δημιουργία έντυπης και ηλεκτρονικής εφημερίδας"

Οι εκπαιδευόμενοι θα έχουν την δυνατότητα να ερευνήσουν διάφορα θέματα ποικίλης θεματολογίας που πηγάζουν μέσα από τα ενδιαφέροντα τους, να συντάξουν άρθρα, να πάρουν συνεντεύξεις αλλά και να εκφράσουν τις απόψεις τους με στόχο την δημιουργία της δικής τους έντυπης και/ή ηλεκτρονικής εφημερίδας.Η εφημερίδα δημιουργεί τις προϋποθέσεις για μια αλλαγή στη σχέση σχολείου­κοινωνίας και δημιουργεί τις προϋποθέσεις για μια σύνδεση του σχολείου με το κοινωνικό και πολιτιστικό περιβάλλον.
Συντονιστές: ΛΕΜΟΝΗ Γ., ΒΙΓΚΛΑΣ Λ.

"Ενημερωμένος καταναλωτής"
Υπεύθυνη καθηγήτρια, Παναγιώτα Χριστογιάννη

"Γνωρίζοντας τον κόσμο"
Υπεύθυνη καθηγήτρια, Μάρω Παπαντωνιάδου