ΣΔΕ ΒΟΛΟΥ

Κύριο Μενού:

2008-09

Δραστηριότητες > Εκδρομές

14-5-2009 Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Αναδρομική Έκθεση Αστρονομίας, από τη συλλογή του Ευστάθιου Ζαφραντζά
στο Κέντρο Τέχνης "Τζιορτζιο ντε Κίρικο". Δείτε την προβολή φωτογραφιών στο ιστολόγιο του σχολείου μας.

12-5-2009 Εκδρομή στα Μετέωρα
Μπορείτε να δείτε μια προβολή φωτογραφιών (
slideshow) στο ιστολόγιο του σχολείου μας.

8-4-2009 Εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση «Το ταξίδι: το ελληνικό όνειρο στην Αμερική», στον πολυχώρο Τσαλαπάτα.
Φωτογραφίες και κινηματογραφικές εικόνες που ιστορούν την ελληνική εμπειρία της μετανάστευσης και της εγκατάστασης των Ελλήνων στην Αμερική στη διάρκεια της περιόδου 1890 – 1980

18-3-2009 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο σπίτι με το τριαντάφυλλο (μουσείο) της ζωγράφου Χρυσούλας Ζώγια

17-2-2009 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου
Οι εκπαιδευόμενοι ξεναγήθηκαν στους χώρους του Μουσείου από την κυρία Ιντζεσίλογλου, Προϊσταμένη της ΙΓ' Εφορίας Προϊστορικών και Ιστορικών Αρχαιοτήτων, την οποία και ευχαριστούμε θερμά.

29-1-2009 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο λιμάνι της Σκιάθου.
Στα πλαίσια του μαθήματος περιβαλλοντικός γραμματισμός (ενότητα: Ρύπανση υδάτων-Θαλάσσιο περιβάλλον-Προβλήματα) - Παράρτημα Σκιάθου

28-1-2009 Εκπαιδευτική επίσκεψη στην ΕΡΑ Βόλου.
Εκπαιδευόεμνοι και Εκπαιδευτές επσικέφτηκαν το Ρ/Σ ΕΡΑ Βόλου, έδωσαν συνέντευξη στη δημοσιογράφο κ. Κεκάτου και ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του σταθμού.

3-12-2008 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο κτήριο Σπίρερ
Στην παρουσίαση του βιβλίου του Δημήτρη Κωνσταντάρα - Σταθαρά "Μικρασιάτες πρόσφυγες στη Μαγνησία: Βόλος - Νέα Ιωνία, Πήλιο, Αλμυρός, Βελεστίνο, Σκιάθος, Σκόπελος, Αλόννησος"

26-11-2008 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα
Οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την αλυσίδα της παραγωγικής διαδικασίας, στο πλαίσιο της ιστορίας του συγκροτήματος, αλλά και της γενικότερης εξέλιξης της κεραμοποιίας.

6-11-2008 Εκπαιδευτική επίσκεψη στην έκθεση με τον τίτλο “Ιστορία της πόλης και της περιοχής μέσα απ’ το φακό του Στέφανου Στουρνάρα»
Την έκθεση διοργανώνει η Φιλοτελική Ενωση Βόλου με αφορμή τη συμπλήρωση 80 χρόνων από τον θάνατο του Στέφανου Στουρνάρα, του πατριάρχη μιας μεγάλης καλλιτεχνικής οικογένειας, ο οποίος έγραψε ιστορία με τη μηχανή του και άφησε ανεξίτηλη πολιτιστική παρακαταθήκη στους μεταγενέστερους.

3-10-2008 Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Επιχειρησιακό Πανόραμα Θεσσαλίας
Πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη του Σχολείου στο Επιχειρησιακό Πανόραμα Θεσσαλίας, στο Βόλο.

ΠίσωPlayΕμπρός