ΣΔΕ ΒΟΛΟΥ

2009-10

Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις

30-6-2010

Τελετή αποφοίτησης και γιορτή για το τέλος της σχολικής χρονιάς.

16-6-2010

Εκδήλωση του ΣΔΕ Βόλου - Παρουσίαση των προγραμμάτων και των σχεδίων δράσης που υλοποίησε το σχολείο κατά το σχολ. έτος 2009-2010.

-6-2010

Στα πλαίσια της Κοινότητας Μάθησης παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς και στους εκπαιδευόμενους του Σχολείου το θέμα "Θέματα Δημογραφίας" από την εκπαιδευτικό του σχολείου, κ. Κανάρη Δέσποινα.

4-6-2010

Στα πλαίσια της Κοινότητας Μάθησης παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς και στους εκπαιδευόμενους του Σχολείου το θέμα "Ο χρυσός αριθμός φ". Την οργάνωση της εκδήλωσης είχε ο εκπαιδευτικός του σχολείου, κ. Ψάρρας Χρήστος.

18-5-2010

Στα πλαίσια της Κοινότητας Μάθησης παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς και στους εκπαιδευόμενους του Σχολείου το θέμα "Μετανάστευση-Παλιννόστηση". Την οργάνωση της εκδήλωσης είχαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, κ. Μαγγαφά Βαρβάρα και Σκούρα Μαρία.

14-5-2010

Στα πλαίσια της Κοινότητας Μάθησης που το ΣΔΕ χρησιμοποιεί ως σύγχρονη εκπαιδευτική φιλοσοφία, αλλά και πρωτοποριακή διδακτική μεθοδολογία, παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς και στους εκπαιδευόμενους του Σχολείου το θέμα "Ο αριθμός 7". Την οργάνωση της εκδήλωσης είχε ο εκπαιδευτικός του σχολείου, κ. Παπαγεωργίου Βασίλης.

28-4-2010

Ομιλία στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΣΔΕ Βόλου από τον κ. Χρήστου Κ., ιατρό πνευμονολόγο, με θέμα "ΟΧΙ και άλλοι ΝΕΟΙ καπνιστές".

27-4-2010

Ομιλία στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΣΔΕ Βόλου από την κ. Καραμπατζάκη Α., σύμβουλο του ΚΕΣΥΠ Μαγνησίας, με θέμα "Μεταγυμνασιακή Εκπαίδευση".

21-4-2010

Ομιλία στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΣΔΕ Βόλου από την κ. Χονδρογιάννη Ν., διαιτολόγο του Κέντρου Υγείας Αργαλαστής, με θέμα "Διατροφή στην Εφηβεία".

24-3-2010
Γιορτή για την 25η Μαρτίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

26,27-2-2010

Περιφερειακό Επιμορφωτικό Σεμινάριο του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας.

12-2-2010
Αποκριάτικη γιορτή στο ΣΔΕ Βόλου.

28-1-2010

Ομιλία στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου από την αρχαιολόγο κ. Σκαφιδά, με θέμα "Αρχαιολογικοί τόποι στη Μαγνησία. Ταξίδι στο χρόνο από την 7η χιλιετία π.Χ. ως τον 20ο αιώνα".

15-1-2010

Κοπή Βασιλόπιτας.

18-12-2009

Γιορτή Χριστουγέννων στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

10-12-2009

Πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου ομιλία της Διευθύντριας του ΣΔΕ Βόλου, κ. Δόλγυρα Μαρίας με θέμα "το Αστέρι Βηθλεέμ, Μύθοι και Αλήθειες", αρχείο pdf (1 MB).

30-11-2009

Στα πλαίσια της Κοινότητας Μάθησης που το ΣΔΕ χρησιμοποιεί ως σύγχρονη εκπαιδευτική φιλοσοφία, αλλά και πρωτοποριακή διδακτική μεθοδολογία, παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς και στους εκπαιδευόμενους του Σχολείου το θέμα "Λαογραφική (λαϊκή) ιατρική. Από τον Παπαδιαμάντη στους μαθητές του ΣΔΕ Βόλου". Την οργάνωση και το συντονισμό της εκδήλωσης έκανε η φιλόλογος του σχολείου, κ. Μαγκαφά Βαρβάρα.

16-11-2009

Γιορτάστηκε η επέτειος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου με τη συμμετοχή των εκπαιδευομένων, οι οποίοι τραγούδησαν χορωδιακά, αυτοσχεδίασαν θεατρικά και έγραψαν ποιητικά.

3-11-2009

Με αφορμή την εκπαιδευτική επίσκεψη στη Νάπολι της Ιταλίας, στα πλαίσια του προγράμματος GRUNDTVIG στο οποίο συμμετέχει το ΣΔΕ Βόλου, διοργανώθηκε "Ιταλική βραδιά" στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου. Οι εκπαιδευόμενοι και οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα, είδαν φωτογραφίες από το ταξίδι και γεύτηκαν Ιταλικά προϊόντα.

30-10-2009 "Ο Κρόνος και οι δορυφόροι του"

Ομιλία του εκπαιδευτικού του ΣΔΕ Βόλου, κ. Ψάρρα Χρ. με θέμα "Ο Κρόνος και οι δορυφόροι του". Η ομιλία πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου.

27-10-2009 Γιορτή της Σημαίας

Πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

11-9-2009 Αγιασμός

ΠίσωPlayΕμπρός