ΣΔΕ ΒΟΛΟΥ

Κύριο Μενού:

2007-08

Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις

25-6-2008 Απονομή τίτλων σπουδών στους αποφοίτους του ΣΔΕ Βόλου.

17-6-2008 Εκδήλωση Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης των Δομών της Δια Βίου Εκπαίδευσης Νομού Μαγνησίας.

27-5-2008 "Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα - AIDS"
Ομιλία από την κ. Πάντζιου Κατερίνα, κλινική ψυχολόγο στα πλαίσια προγράμματος που υλοποιεί η ΓΓΕΕ σε συνεργασία με το ΚΕΕΛΠΝΟ (Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων).

26-5-2008 Αμφιθέατρο Σαράτση
Ενημέρωση για την Ευρυζωνικότητα από το Τμήμα Δικτύων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

1-4-2008 Ομιλία
Επισκέφτηκε το σχολείο η εκπρόσωπος της οργάνωσης "Αρκτούρος" κ. Κορμυάδου Χαρούλα και μίλησε στους εκπαιδευόμενους του σχολείου για τη διάσωση της καφέ αρκούδας, του λύκου και άλλων άγριων ζώων, καθώς και για τις κλιματικές αλλαγές που συντελούνται στον πλανήτη μας.

24-3-2008
Πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Σχολείου η γιορτή της 25ης Μαρτίου. Οι εκπαιδευόμενοι με τον δικό τους ευαίσθητο τρόπο παρουσίασαν ποιήματα, σχόλια και τραγούδια και χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς

18-3 -2008 Ομιλία
Οι εκπαιδευόμενοι παρακολούθησαν ομιλία στο αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου της Θεσσαλίας με θέμα "Οι βιολογικές επιδράσεις της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολία με έμφαση στην ακτινοβολία κεραιών βάσης κινητής τηλεφωνίας" που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

28-2-2008
Τις δύο τελευταίες ώρες οι εκπαιδευόμενοι γιόρτασαν την "Τσικνοπέμτη". Χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς, αναπαρέστησαν ήθη και έθιμα των πατρίδων τους και γεύτηκαν παραδοσιακά εδέσματα που ετοίμασαν οι ίδιοι.

6-2-2008 Ομιλία
Οι εκπαιδευόμενοι παρακολούθησαν ομιλία στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με θέμα "Κλιματικές Αλλαγές" που διοργάνωσε η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Μαγνησίας.

28-1-2008 Εκδήλωση των Δομών Εκπαίδευσης Ενηλίκων του Νομού Μαγνησίας
Το σχολείο συμμετείχε στην κοινή εκδήλωση των Δομών και Αυτόνομων Προγραμμάτων Εκπαίδευσης Ενηλίκων του Νομού Μαγνησίας. Η Διευθύντρια του ΣΔΕ Βόλου, κ. Δόλγυρα Μαρία ανέπτυξε το θέμα "Αναγκαιότητα της Δια Βίου Μάθησης", ενώ οι εκπαιδευόμενοι παρουσίασαν τις μέχρι τώρα δράσεις και εκδηλώσεις του Σχολείου. Επίσης παρουσίασαν υπό την επιμέλεια της εκπαιδευτικού κ. Μαγκαφά Βαρβάρας το δραματοποιημένο στιγμιότυπο "Τι είναι το ΣΔΕ για μένα".

23-1-08 στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Οι εκπαιδευόμενοι με τους εκπαιδευτικούς παρακολουθούν βραδιά εκλαϊκευμένης Επιστήμης με θέμα "Υγεία - Διατροφή"

16-1-08 Κοπή πίτας στο ΣΔΕ

21-12 -2007 Επίσκεψη στο Γηροκομείο της πόλης
Στις 21-12-2007 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Γηροκομείο της πόλης μας. Οι εκπαιδευόμενοι είδαν την αγάπη και τη φροντίδα που παρέχει το Ίδρυμα στους ηλικιωμένους, συνομίλησαν με αυτούς και τους προσέφεραν μικρά δώρα και γλυκά.

21-12-07 Επίσκεψη στο Ορφανοτροφείο
Στις 21-12-2007 μία δεύτερη ομάδα από εκπαιδευομένους και εκπαιδευτικούς παραβρέθηκε στα εγκαίνια του νέου κτιρίου του Ορφανοτροφείου. Προσέφερε γλυκά και έγινε μία πρώτη γνωριμία με τα παιδιά και τις ανάγκες τους.

Δεκέμβριος 2007
Οι εκπαιδευόμενοι κατασκεύασαν ευχετήριες Χριστουγεννιάτικες κάρτες που στάλθηκαν προς τις τοπικές αρχές και φορείς.

13-12-2007 Ομιλία
Η εκπρόσωπος του Δικτύου "Μεσόγειος -SOS" κ. Κορδέλλα Σταυρούλα μίλησε στους εκπαιδευόμενους για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τις κλιματικές αλλαγές της γης και τις αλλαγές που είναι εμφανείς και στη χώρα μας.

26-11-2007 και 3-12-2007 Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών
Υλοποιήθηκε τετράωρη ενδοσχολική επιμόρφωση με θέμα "Εκπαίδευση ενηλίκων - Ο θεσμός των ΣΔΕ". Κρίθηκε από το Σύλλογο απαραίτητη λόγω των πολλών νέων εκπαιδευτικών.

17-11-2007 Επέτειος του Πολυτεχνείου
Στις 17-11-2007 πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την Επέτειο του Πολυτεχνείου με αναφορές στα γεγονότα.

15-11-2007 Μαθητικές εκλογές

26-10-2007 Γιορτή της Σημαίας
Πραγματοποιήθηκε στο Αμφιθέατρο του Σχολείου η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου. Οι εκπαιδευόμενοι με τον δικό τους ευαίσθητο τρόπο παρουσίασαν ποιήματα, σχόλια και τραγούδια.

23-10-2007 Ομιλία
Στις 23-10-2007 πραγματοποιήθηκε ομιλία από την κ. Χαραλαμποπούλου Χαρά, Σύμβουλο Απασχόλησης και Επιχειρηματικότητας του ΔΟΚΠΥ Ν. Ιωνίας. Οι εκπαιδευόμενοι ενημερώθηκαν για τη δυνατότητα συμβουλευτικής σε προγράμματα για ανέργους ή επιχειρηματίες από άτομα του Οργανισμού.

20-9-2007 Αγιασμός
Στις 20-9-2007 πραγματοποιήθηκε ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά. Παραβρέθηκαν παλιοί καθηγητές και ο απερχόμενος Δ/ντής κ. Σταχτέας Χαράλαμπος, που μίλησε προς τους εκπαιδευόμενους με συγκίνηση.

ΠίσωPlayΕμπρός